הדברת טרמיטים

הדברת טרמיטים

סימני זיהוי: שבילי בוץ צרים וארוכים. מעל המשקופים יוצא שביל בוץ צר שמתארך מיום ליום.  ניתן למצוא את השבילים האלה בארונות הבגדים, בעיקר בגב הארון, בארון המטבח ובמגירות. ככלל, טרמיטים פוגעים בכל מוצרי העץ. חרקים אלו הינם חרקים הפוגעים ברכוש האדם, לעיתים הנזקים גדולים מאוד.

הטיפול בטרמיטים

גם בטרמיטים דרוש ידע רב וניסיון רב של המדביר. בדירת מגורים. בבניין קומות, יש צורך לקדוח בין הרצפה לפנל מספר חורים ולאחר מכן להזריק פנימה את חומר ההדברה.

בבתים פרטיים (בתי קרקע), בנוסף לקדיחות בתוך הבית, יש לטפל גם בחלק החיצוני של הבית צמוד לקירות הבית. אם ניתן יש לחפור חפירה ולאחר מכן מילוי החפירה בחומרי הדברה וכיסוי החפירה. אם אין אפשרות לחפירה, קודחים חורים גדולים סביב קירות הבית ובצמוד לו ומזריקים לתוך החורים את חומרי ההדברה. מדביר מנוסה ומקצועי יכול לתת

את התוצאה הטובה ביותר.

התוצאה הטובה ביותר היא, מקום נקי מטרמיטים למשך זמן של 3 שנים לפחות.

לידיעתכם, בארה"ב נזקי הטרמיטים מגיעים לסכומים של מיליוני דולרים לשנה. ההוצאות השנתיות שכוללות פעולות מניעה, ניטור, הדברה וריסוס, מגיעות לסכומים של מיליארדי דולרים. בישראל מפגעי הטרמיטים הולכים ומתפשטים.

ממקומות מסוימים בארץ הם התפשטו לאזור המרכז, הרי החוף, האזורים הצפוניים של הארץ, השפלה, השרון ועד דרום הארץ, כולל העיר אילת.

למרות הנתונים המפחידים לכאורה, הטרמיטים הם מזיקים שמוגדרים כמזיקים לרכוש, פגיעתם היא במוצרים מעובדים כמו ריהוט מעץ.

הטיפול בהדברת טרמיטים דורש שיתוף פעולה בין בעל הבית, מזמין ההדברה/הריסוס, למדביר המזיקים.

חשוב לציין, כי בהדברת הטרמיטים, חשוב להזמין מדביר מזיקים מוסמך, מנוסה ספציפית  להדברת טרמיטים שביצע בעבר הדברות, ריסוס וטיפול נגד טרמיטים.

מדביר מוסמך ומנוסה מכיר היטב ומבין את הביולוגיה של הטרמיטים ומכאן שהוא יודע את סדר הפעולות הנכון ובוחר את חומרי ההדברה הנכונים לביצוע הדברת הטרמיטים. חשוב לזכור, מדביר שלא יודע, לא פוגע.

הטרמיטים נמנים על קבוצת החרקים הנקראת "חרקים חברותיים" קבוצה זו כוללת את החרקים הבאים: נמלים, דבורים וצרעות.

לא, הם אינם ידידותיים אחד לשני, אלא פשוט חיים יחדיו באותו קן כשלכל אחד מהחרקים, במקרה זה, טרמיטים, יש תפקיד מוגדר.

כמו בצבא, ישנו מפקד – במקרה של הטרמיטים, מפקדת, או בשמה, המלכה. למלכת הטרמיטים יש חיילים שתפקידם לשמור על הקן. לצורך הבאת המזון לקן ודאגה לרווחת הקן, ישנם פועלים שאותם, בדרך כלל, נראה בביתנו כשהם ניזונים ממוצרי העץ המכילים תאית וליגלין.

הטרמיטים חיים בקינים הממוקמים בעומק של 5 מטרים מתחת לאדמה, כמו כן, הטרמיטים חיים על עצים ועל פני האדמה. הטרמיטים מגיעים אל ביתנו דרך תעלות שהם בונים, התעלות עשויות בוץ, חלקי עצים שעוכלו ע"י הטרמיטים בתערובת של רוק.

לידיעתכם, קן טרמיטים מתבסס תוך 5 שנים ומגיע למאות אלפי פריטים (פריטים הם הטרמיטים עצמם, כל אחד ותפקידו).

כפי שכבר הזכרנו, בקן עצמו ישנה היררכיה מוגדרת והקן מחולק לארבעה מעמדות, מתבגרים, פועלים, חיילים ומתרבים.

בחודשי הסתיו ובאביב ניתן לראות את הטרמיטים הבוגרים כשהם עפים. תעופה זו נקראת "מחול הכלולות" זכר ונקבה מקימים קינים חדשים. ניתן להתבלבל בין הטרמיטים לנמלים מהסיבה שיש דמיון רב בין שני חרקים אלו.

הטרמיטים פוגעים במשקופים, ארונות, בתי עץ, נייר וקרטון. כאשר הטרמיטים מתחילים את הפגיעה במוצרי העץ, לא ניתן לראותם או לזהות את הפגיעות, אך למרות זאת ישנם מעט סימנים שיכולים להעיד על כך שבמקום יש פעילות של טרמיטים.

אם ניקח סכין או מברג, נוכל לחדור בקלות לרהיט או מוצר עץ פגוע. ניתן גם להקיש באצבע על מוצרי העץ, הצליל שיבקע מהעץ הוא צליל ייחודי ומיוחד המעיד על פעילות טרמיטים. כאשר אנו רואים רהיט מעץ שמתחיל להתפורר, הדבר הראשון עליו

אנו חושבים הוא שהרהיט מתפורר בגלל רטיבות במקום הימצאו של הרהיט. לעיתים אנו צודקים ואכן מדובר ברטיבות, אך פעמים רבות, התפוררות רהיטים מעץ הם עדות לפעילות של טרמיטים.